Čtvrtý dobročinný bazar

Čtvrtý dobročinný bazar

Prodloužený víkend 24. – 25. září 2020 nejen předělil období léta a podzimu, ale hlavně se nám během něj poštěstilo uskutečnit konečně z jara odložený čtvrtý ročník Fashion-cafe-music bazaru! A jako zjara jsme taky koukali: Vybralo se neuvěřitelných 112 tisíc Kč!

Bazar je – jako naše letitá srdcovka a jedno z velkých témat Kapradí – součástí osvětových aktivit o nadměrné spotřebě v textilním průmyslu a jeho protipólu – udržitelné módě, které souhrnně “zašíváme” do projektu s názvem PŘÍBĚH JEDNOHO TRIČKA.  

Sbírka pro bazar

Od ledna vyhlášenou sbírku k darování oblečení, obuvi, módních doplňků, sportovních potřeb, knih, hraček,  skla, porcelánu a kuchyňských nezbytností nepřerušil ani corona-time, ba naopak. Mnozí si uklidili tak poctivě, že jsme opravdu měli od března do září co třídit. Nakumulované dary se s přibližujícím se termínem bazaru téměř nevešly do skladovacích prostor a nebýt desítek dobrovolníků, kteří přicházeli s úsměvem pomáhat, přebírat, chystat, oceňovat, navěšovat a nakonec všechno tak nějak i načančat do prodatelné podoby, bazar by jednoduše nebyl ničím jiným než hromadou odložených nepotřebných krámů a hader.

Prodloužený svatováclavský víkend se blížil. S obavami jsme sledovali vývoj situace nejen kvůli protiinfekčním opatřením, ale neuklidňovala nás příliš ani předpověď počasí. I přes skvělé zázemí výtvarného centra hrajeme často na sílu okamžiku pouličního prodeje u náhodných kolemjdoucích. Páteční podvečer je k tomu jako dělaný, ale nesmí moc pršet. Sobotní dopoledne může taky člověka vylákat na nákupy, ale nesmí  lít jak z konve… 

Každý si najde svůj “poklad”

Nicméně i kapkami deště jsme se zvládli proplést s grácií stejně jako všemi štendry naplněnými opravdu pěknými  módními kusy, vžili jsme se i s dětmi do rolí prodejců, těšili jsme se navzájem ze sdílených radostných příběhů našich návštěvníků – šťastných úlovků, putovních pokladů, “bizárů”, sběratelských cenností, nalezených knižních překvapení, putovních a kultovních kusů oblečení a vánočních svetrů. V duchu staré a už i námi ověřené pravdy, že každá věc má svého kupce.

Atmosféru začínajícího podzimu a důvěrnou pospolitost trhovců rozehříval neustálý přísun teplého čaje, voňavé kávy a dalších dobrot ze sousedící kavárny Myslivna, (nejen u srdce) zahřály bramboráky jedné z babiček, stejně jako všechny půjčené suché ponožky, barety, šály a vlněné svetry. O těch vánočních už psát opravdu nechci.

Co s neprodaným zbožím?

Jako každý rok to byla slušná jízda. Podivné rouškové době i nepřejícím podmínkám navzdory se podařilo vybrat přes 100 tisíc korun. Prodávali jsme dva dny a stejně nám toho mnoho zůstalo. Přebytky sice rozdělujeme potřebným, ale je těžké dnes najít někoho opravdu “potřebného”. Dobročinné obchody Moment se ujímají největší části našich zbylých darů, další část putuje organizacím podporujícím rodiny v tíživé situaci.

Takové množství materiálu vás donutí zamyslet se nad spotřebou. Nad konzumem. Nadbytkem. A plýtváním…

Bazar a vše kolem něj v nás stále doznívá. Jsme vděčni, že se nám podařilo na základě jedné dávné myšlenky zrealizovat doslova rozpohybování hmoty o hmotnosti několika tun. To má váhu… stejně jako má pro nás nesmírnou váhu propojení desítek pomocníků, stovek dárců, tisícovky návštěvníků a s tím spojeného nevyčíslitelného množství položek, které nám prošly rukama. A abychom zůstali ve vzestupném řádu, tak  krásný stotisícový výtěžek bazaru podpoří rozvoj a další výsadbu v komunitním Lučním sadu.

Děkujeme za reportáž televize POLAR..!

Děkujeme Natálce a našim rodinám za úžasnou podporu!

Lenka (předsedkyně Kapradí), Katka (duše Kapradí) a Lenka (nedobrovolná majitelka dvou vánočních svetrů)