Zdravá půda znamená zdravý a rozmanitý půdní život. Čím více druhů organismů v půdě najdeme, tím pestřejší je život „nad ní“. Co všechno dokáže půda vyživit, o tom rozhodují její mikroobyvatelé. Ti, co žijí uvnitř, ovlivňují to, co vidíme růst. Jen úrodný základ může být ve finále pestrou paletou rostlin a živočichů. Zdravá úrodná půda = zdravý a rozmanitý život. Diverzita plodí diverzitu…
obrázek pyramida Kamča
DOKONALÝ KOLOBĚH ANEB ŽÁDNÝ ATOM NEPŘIJDE NAZMAR
Příroda si se vším, co vyprodukuje, přirozeně poradí. Probíhá v ní uzavřený koloběh chemických prvků, dokonalá proměna složitých organismů na minerální látky tak, aby se z nich opět zrodil život.
ALE CO ČLOVĚK?
Lidská činnost vytváří nepředstavitelné množství produktů. Vše, co se na této planetě vyrobí, tady také zůstává. Vyhozením do popelnice se z věci stává ODPAD. Tím ale její příběh zdaleka nekončí. V minulosti člověk zpracovával především přírodní suroviny. S odpadem z týchž látek moudrá příroda účelně naložila. Dnes je tomu ale jinak. Skládky, spalovny, nežádoucí chemikálie, všudypřítomné mikroplasty a další již nerozložitelné škodliviny se stávají součástmi nejen půdy, ale i vody.
NEJLEPŠÍ ODPAD JE ŽÁDNÝ ODPAD
Než si koupíme něco nového, zkusme se zamyslet, jak moc to potřebujeme. Když už nakupujeme, přemýšlejme, jaký obal držíme v rukou. Vlastní láhev na vodu, látkový pytlík na chleba nebo luštěniny na váhu v bezobalovém obchodě mohou být významnými krůčky k začátku velkých změn.
A co odpad? Jak s ním naložit? Obalový materiál třídíme na linkách na mnoho různých podskupin. Vyplatí se vědět, v jakém obalu si koupíme třeba mléko. Mnoho materiálů lze recyklovat a opět zpracovávat. Bohužel, často je snížena jejich kvalita a zpět získáme druhotnou surovinu. Například umíme opět využít sklo nebo hliník, ale pouze v případě, že je správně vytřídíme. Částečně recyklovat lze papír, plasty a nápojové kartony. K tomu, aby odpady opravdu doputovaly na správné třídicí linky, slouží barevné popelnice a kontejnery. Co se s nimi děje dále?
NA TOMTO STANOVIŠTI MŮŽEŠ