Fashion-cafe-music bazar 2021

Fashion-cafe-music bazar 2021

Po roce jsme opět v centru Opavy uspořádali dobročinný Fashion-cafe-music bazar. Ten je součástí osvětového projektu Příběh jednoho trička 2021, který různými lokálními aktivitami upozorňuje na rychlé tempo, nadprodukci a plýtvání v módním průmyslu. Letos se svými aktivitami rozrostl i do sousedních měst Krnova a Ostravy. Projekt se tématicky hlásí k celosvětové kampani Fashion Revolution. 

Každoroční sběr a třídění darovaných věcí nás nutí zamyslet se nad tím, co, kde a proč si jako spotřebitelé moderního světa pořizujeme. Skutečně potřebujeme stále nové věci nebo po nich jen toužíme? A co s těmi, co už se nám nehodí? Jak nakupovat udržitelně a to nejen módu?”

Letos sbírka jinak

Rozhodli jsme se z logistických důvodů letos vyhlásit sbírku jiným způsobem, než v předchozích letech a vyzvali jsme dárce, aby nám dary nosili přímo na místo v týdnu před bazarem. Netušili jsme, kolik lidí jsme výzvou oslovili a kolik bude darů. Snad i proto nás pak překvapilo množství věcí, jež nám lidé přinesli. Chvílemi jsme nevěděli, kam všechny dary umístit, a museli jsme část převézt do záložního skladu. A máme rozhodně dobrý základ pro bazar příští 🙂 Děkujeme moc!

Skleněný pokoj

Novinkou pro letošní rok bylo nové místo – město Opava nám na týden zapůjčilo prostor bývalého obchodního centra Slezanka. Velká prosklená místnost plná slunce stojí přímo na náměstí naproti městské radnici. Už od pondělí nás přes velká okna provázely zvědavé pohledy a spousta lidí procházejících okolo zaregistrovala, že se něco zajímavého chystá. Hodinu před čtvrtečním otevřením stála před dveřmi fronta desítek lidí a my nevěřili vlastním očím…

Krásné dámské, dětské i pánské oblečení, obuv, sportovní potřeby, hračky, vybavení do domácnosti, sklo, porcelán, keramika nebo knihy a gramodesky. Své úlovky a poklady si zákazníci s radostí odnášeli za příznivé ceny, někteří se vraceli opakovaně a s nadšením zvali další své známé. Na nízkou návštěvnost si opravdu nelze stěžovat.

“Je to každý rok stejné. Lidé mi s úlevou předávají tašky s dary… O pár dnů později je potkávám mezi štendry na bazaru a oni září, potutelně se usmívají a ukazují mi poklady, které si na tam právě ulovili… A tak mám radost, že se věci vracejí, že mají příběh, že se nosí a nevyhazují“   

Každá ruka se hodí

Během příprav i samotného průběhu se na place vystřídaly desítky malých i velkých dobrovolníků, bez nichž by se bazar nemohl uskutečnit. Někteří přišli na pár hodin, jiní byli k ruce každý den. Děkujeme všem, kteří se rádi přidali a stali součástí tohoto počinu. Rádi bychom poděkovali Natálii Bernard, módní stylistce s přesahem k udržitelné módě, která na bazaru každoročně hlídá úroveň kvality oděvů, ceny a celkové pojetí bazaru. Srdcem celého projektu a autorkou myšlenky je Katka Rybářová. A pak jste tam vy, návštěvníci a naši fanoušci, rodiny, přátelé, rodiče a děti, kteří nás podporujete a bez vás by také nic nebylo:-)

Cafe & Beauty bazar

Kavárnu s netradičními baristy na bazaru zajistili přátelé ze sociálního podniku Mental Café. Na jejich kávu, limonády i domácí zákusky se stála fronta stejně jako na převlékací kabinky:-) Děkujeme mnohokrát. A pro ženy byla po celé tři dny lákavou nabídkou nechat se nalíčit paní vizážistkou. Celý prostor se podařilo prodchnout příjemnou atmosférou a byl také příležitostí pro mnohá očekávaná i nečekaná setkání.

Tričko na stromech

Do Příběhu jednoho trička zahrnujeme každoročně další aktivity, do nichž se zapojují také studenti středních škol. Letos vydali sérii autorských pohlednic upozorňující na téma fast fashion a její klimatický a sociální dopad. Spolupráci se studenty oboru grafický design opavské SŠPU uvedl workshop o udržitelnosti v módě s lektorkou spolku Kapradí a výstupem je instalace tématických pohlednic ve veřejném prostoru v centru Opavy.

Připojujeme se rovněž k celorepublikové Výstavě na stromech českého Fair Trade hnutí, jehož letošním tématem je Život v bavlně. Výstava (2. – 9. října) má upozornit na problematiku pěstování bavlny a přiblížit ekologické, ekonomické i etické aspekty trhu s bavlnou. Výstavu na stromech bylo možné zhlédnout nejen v Opavě, ale také v Krnově a v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě.

Příběhy ze skříně

Tématem životního cyklu oblečení, dopadu textilního průmyslu na životní prostředí, ale také tipy, jak zavést do svého šatníku pořádek, kvalitu, originalitu a nadčasovost se zabývala také beseda s názvem Udržitelný šatník aneb povídání o pomalé módě s Natálií Bernard, která proběhla v srpnu na ostravském MINT festivalu. Na tuto besedu do konce roku navážou ještě další. 

Rekordy na všech frontách

Výtěžek z letošního bazaru byl díky všem výše zmíněným okolnostem velmi příznivý: 201 929 Kč. Tato částka podpoří environmentální a vzdělávací aktivity spolku a také rozvoj Lučního sadu. Sad je nejen zajímavým místem pro vzdělávání v jedinečném krajinném biotopu, ale je rovněž místem pro setkávání komunity i napříč generacemi. 

Neprodané posíláme dále

Dary, které se neprodaly, putují do dalších organizací, aby přinesly smysluplné využití dalším potřebným lidem, rodinám či pacientům. Jedná se např. o opavský Azylový dům pro matky s dětmi Armády Spásy ČR, Moravskoslezský spolek pro ochranu zvířat, Eurotopia.cz o.p.s., Moment, o.p.s. – prospěšný second-hand, Psychiatrická nemocnice v Opavě, Montessori centrum Opava, ZŠ Labyrint, Sázíme stromy, z.s.

Děkujeme statutárnímu městu Opava za vstřícné zapůjčení obchodního centra Slezanka. Jsme rádi, že jsme touto cestou na týden mohli oživit a otevřít pro širokou opavskou veřejnost zajímavý prostor pro nákupy přímo v centru města.