Zdravá půda a koloběh látek v přírodě

Zdravá půda znamená zdravý a rozmanitý půdní život. Čím více druhů organismů v půdě najdeme, tím pestřejší je život „nad ní“. Co všechno dokáže půda vyživit, o tom rozhodují její mikroobyvatelé. Ti, co žijí uvnitř, ovlivňují to, co vidíme růst. Jen úrodný základ může být ve finále pestrou paletou rostlin a živočichů. Zdravá úrodná půda = zdravý a rozmanitý život. Diverzita plodí diverzitu…

DOKONALÝ KOLOBĚH ANEB ŽÁDNÝ ATOM NEPŘIJDE NAZMAR 

Příroda si se vším, co vyprodukuje, přirozeně poradí. Probíhá v ní uzavřený koloběh chemických prvků, dokonalá proměna složitých organismů na minerální látky tak, aby se z nich opět zrodil život.

ALE CO ČLOVĚK?

Lidská činnost vytváří nepředstavitelné množství produktů. Vše, co se na této planetě vyrobí, tady také zůstává. Vyhozením do popelnice se z věci stává ODPAD. Tím ale její příběh zdaleka nekončí. V minulosti člověk zpracovával především přírodní suroviny. S odpadem z týchž látek moudrá příroda účelně naložila. Dnes je tomu ale jinak. Skládky, spalovny, nežádoucí chemikálie, všudypřítomné mikroplasty a další již nerozložitelné škodliviny se stávají součástmi nejen půdy, ale i vody.

NEJLEPŠÍ ODPAD JE ŽÁDNÝ ODPAD

Zdroj: internet

Než si koupíme něco nového, zkusme se zamyslet, jak moc to potřebujeme. Když už nakupujeme, přemýšlejme, jaký obal držíme v rukou. Vlastní láhev na vodu, látkový pytlík na chleba nebo luštěniny na váhu v bezobalovém obchodě mohou být významnými krůčky k začátku velkých změn. 

A co odpad? Jak s ním naložit? Obalový materiál třídíme na linkách na mnoho různých podskupin. Vyplatí se vědět, v jakém obalu si koupíme třeba mléko. Mnoho materiálů lze recyklovat a opět zpracovávat. Bohužel, často je snížena jejich kvalita a zpět získáme druhotnou surovinu. Například umíme opět využít sklo nebo hliník, ale pouze v případě, že je správně vytřídíme. Částečně recyklovat lze papír, plasty a nápojové kartony. K tomu, aby odpady opravdu doputovaly na správné třídicí linky, slouží barevné popelnice a kontejnery. Co se s nimi děje dále?

 NA TOMTO STANOVIŠTI MŮŽEŠ

  • vyfotit se jako krtek – recyklátor
  • překreslit si půdního hrdinu do knížky – jedná se o KRTKA OBECNÉHO
  • dozvědět se o krtkovi něco více: Krtek je živočich s jemnou, sametovou srstí, která může mít různé barvy od černé po šedou – zbarvení mu pomáhá splynout s okolní zeminou. Jeho přední tlapky mají tvar lopat, jsou velmi svalnaté a umožňují krtkovi efektivně se prohrabávat zeminou. Malý čenich je vysoce citlivý a umožňuje krtkovi cítit kořist. Má také oči, jsou ale velmi malé a často zakryté kůží a srstí, jeho zrak je omezený a adaptovaný spíše k rozeznávání světla a tmy než k detailnímu vidění. Má dobře vyvinutý zubní aparát. Ostré zuby jsou uzpůsobené k chytání a konzumaci jejich kořisti, umožňují jim efektivně zabíjet a rozdrtit hmyz a žížaly. Krtek je savec, samice mláďata kojí, průměrná délka života krtka v přírodě je 3 až 5 let. Hlavními predátory krtka jsou různé druhy ptáků, zejména sovy a dravci, také lišky a kuny.
  • Krtek je klíčovým inženýrem ekosystému v podzemním prostředí. Krtince a přesunuté hromady zeminy jsou vedlejším produktem jeho kopání. Pohyb zeminy umožňuje provzdušňování půdy, a to je prospěšné pro půdní ekosystém. Kopací činnost narůstá ve vrcholném reprodukčním období na jaře, kdy krtek rozšiřuje své tunelové systémy, aby našel partnera a připravil bezpečný prostor pro svá mláďata. Během podzimních měsíců je aktivita krtků obvykle vyšší kvůli nutnosti vytvořit zásoby na zimu.
  • zkusit vyluštit křížovku