VRACEJME ZEMI ZPĚT, CO NÁM DALA

Příroda umí dokonale hospodařit s veškerým materiálem, jenž vyprodukuje. Do poslední molekuly dokáže sama sebe 100 % zrecyklovat. Díky rozkladné práci půdních organismů, jako jsou bezobratlí, mikroskopické houby a půdní bakterie, se odumřelé zbytky rostlin (i živočichů) proměňují na cenné elementární živiny. Tím se vracejí zpátky do půdního potravního řetězce jako nový zdroj živin. 

UMÍME SE INSPIROVAT PŘÍRODOU?

Pochodům, které probíhají v půdě, je velice podobné KOMPOSTOVÁNÍ. Tímto způsobem můžeme vytvořit optimální podmínky pro přirozené rozkladné procesy. Tak jak se tomu děje běžně v přírodě. Když do kompostu nebo biopopelnice vhodíme organické zbytky, pomáháme tvořit půdu.

KOMPOST= NEJLEVNĚJŠÍ TŘÍDÍCÍ LINKA

Vracíme přírodě to, co si z ní bereme? Je v dnešní době vůbec možné kvalitně recyklovat odpad i v domácích podmínkách? Jednoduše: kompostovat! Na vesnici, ve městě i v bytě. Klasicky nebo za pomoci speciálních žížal (tzv. vermikompostér). Kompostováním a vytvářením hnojiva můžeme vracet živiny zpět do půdy, zlepšovat její vlastnosti a vytvářet dobrý prostor pro život. Nejen pro mikroorganismy v něm, ale také pro nás samotné.

Zdroj obrázku: Internet

NA TOMTO STANOVIŠTI MŮŽEŠ

  • zkusit přiřadit, kam který odpadek patří, zda do popelnice nebo do kompostu
  • překreslit si půdního hrdinu – jedná se o ŽÍŽALU OBECNOU neboli dešťovku neboli rousnici
  • dozvědět se, proč jsou žížaly nesmírně důležité pro tvorbu zdravé půdy: Žížaly jsou takoví malí půdní inženýři. Pohybem v půdě vyvrtávají tunely a nory, přičemž ji kypří, provzdušňují a hnojí. Díky tomu zůstane půda déle vlhká. Žížala se svým hnojivým trusem a chodbičkami, jimiž přivádí do půdy vzduch a vodu a usnadňuje cestu kořenům rostlin, je jedním z nejprospěšnějších půdních organismů. Žížaly přesunou ročně až 50 tun materiálu na 1 hektaru.
  • vyluštit si křížovku