STROMY aneb MÍŠEŇSKÉ NEBO SMIŘICKÉ?

V Lučním sadu jsme vysadili 94 rozmanitých vysokokmenných regionálních odrůd ovocných stromů (od raných do pozdních). Opravdu, každý strom je jiný. Názvy odrůd odrážejí jazykovou hravost, místo původu, tvar,  barvu, chuť plodů, dobu zrání či jméno pěstitele.

V sadu najdete jablka například stromů těchto odrůd: ‚Sudetská reneta‘, ‚Hvězdnatá reneta‘, ‚Řehtáč soudkovitý‘, ‚Watervlietské mramorované‘, ‚Grávštýnské‘, ‚Strýmka‘ nebo ‚Matčino‘. Jak asi chutná hruška s názvem ‚Špinka‘ a jak ‚Madame Verté‘? Jak asi ‚Muškatelka šedá‘ či ‚Solnohradka‘? ‚Burlat‘, ‚Pivovka‘, ‚Velká černá chrupka‘ – co strom, to jiná odrůda třešně. O kousek dál slivoň ‚Viktorie‘, ‚Mirabelka nancyská‘ a ‚Špendlík žlutý‘. A co teprve jádřince plodů z ořešáků ‚Apollo‘ či ‚Mars‘?

KEŘE čili PTAČÍ MENU

Spolu s dobrovolníky jsme ve dvou pásech po obvodu sadu (a také v menších ostrůvcích mezi stromy) vysadili 1250 keřů původních odrůd. Hloh, bez, trnka, střemcha, líska, kalina, brslen, zimolez, ale také ptačí zob, krušina, svída a růže… Pestré menu hlavně pro ptactvo, ale také úkryt pro drobné živočichy a do budoucna přirozená bariéra mezi sadem a okolním zemědělskými pozemky.

LOUKA protože když SAD, tak LUČNÍ

Po celé ploše dvou hektarů je vyseta Živa – druhově obohacená jetelotravní směs a Horizont krajinná louka – travobylinná směs. Hurá, pcháč pomalu ustupuje a jetel s kopretinami začínají dominovat. Traviny i kvetoucí luční krásky jsou pastvou nejen pro oči, ale také pro hmyz.

BYLINNÁ ZAHRADA – JAK VONÍ MATEŘÍDOUŠKA?

Tymián, saturejka, levandule, libeček, šalvěj, mateřídouška, meduňka, echinacea, sporýš, kozlík, jablečník, routa, máta, divizna, hořec, kostival, šanta… Voňavé království pestrosti, ráj motýlů a včel. Více: Bylinná a květinová zahrada.

KVĚTINOVÉ ZÁHONY tedy KUS POLE NA STOLE

Na části pozemku pěstujeme také okrasné květiny k řezu, a to pod značkou KYTKY Z KAPRADÍ. Krásenky, cinie, slunečnice, řeřichu, chrpy, dýně, ale také okrasné traviny a další byliny pak s láskou vážeme do vašich váz.